Katalin-nap Székesfehérváron: ünnep, hagyomány és közösség

Katalin-nap Székesfehérváron: ünnep, hagyomány és közösség

Székesfehérvár idén is különleges programokkal ünnepli Katalin-napját, amely az év egyik legkedvesebb eseménye a város életében. A Katalin név, amely a görög „katharosz”, vagyis „tiszta” szóból ered, az ünnep hagyományos üzenetével összhangban a tisztaság és az összetartozás értékeit hordozza. A Katalinok, valamint minden érdeklődő számára két különleges eseményt kínál a város: a hagyományos Kati néni szobornál tartott névnapi ünnepséget és az Alba Regia Táncegyüttes Senior Csoportjának batyus bálját.


November 23.: Katalin-napi batyus bál a Felsővárosi Közösségi Házban

A Katalin-napi programsorozat november 23-án, szombaton veszi kezdetét a Felsővárosi Közösségi Házban (Havranek József utca 27.), ahol az Alba Regia Táncegyüttes Senior Csoportja idén is megrendezi hagyományos batyus bálját. Az este 18 órakor kezdődő eseményre az ország különböző pontjairól érkező táncegyüttesek hozzák el hagyományőrző műsoraikat, így a közönség láthatja a Csepeli Öregtáncosok Együttesét, a Kiszöv Senior Táncegyüttes Kamara Csoportját, a Sziget Néptáncegyüttest, a Tatabányai Bányász Öregtáncos Együttest, valamint a Vasas Művészegyüttes Obsitos csoportját.

A műsor után a batyus bál veszi át a főszerepet, amelyben a táncos kedvűek a Bara zenekar muzsikájára és Cserta Gábor harmonikajátékára rophatják egészen éjfélig. A rendezvény nemcsak a tánc és a zene kedvelőit várja, hanem mindazokat, akik szeretnének részt venni a hagyományőrző közösségi eseményen.

November 25.: névnapi ünnepség Kati néni szobránál

November 25-én, hétfőn délután 16 órakor a Liszt Ferenc utcában álló Kati néni szobra lesz a Katalin-nap másik központi helyszíne. Az ünnepi eseményen a város egyik legnépszerűbb emlékművénél gyűlnek össze a névnapot viselők és a hagyománykedvelők.

A program ünnepélyes népzenei köszöntővel kezdődik, amelyet a Hermann László Zeneművészeti Szakgimnázium népzene szakos növendékei, valamint a Tilinkó zenekar és az Alba Regia Táncegyüttes senior Csoportja adnak elő. A Katalinokat egy szál virággal köszönti Cser-Palkovics András polgármester és Földi Zoltán, a Felsőváros képviselője.

Az ünneplők forralt borral, teával és ínycsiklandó harapnivalókkal hangolódhatnak az eseményre, amelyet a Hagyományos Piacokért Egyesület és a Fehérvári Polgárok Egyesülete biztosít. A rendezvény különlegességét a közösségi hangulat és a hagyományok felelevenítése adja, amely a fehérvári piac egykori ikonikus alakját, Molnár Imréné Boda Katalint, azaz a fehérvári „fertályosasszonyt” idézi meg.



Kati néni emlékezete

Kati néni, a városi piac egykori kofája, aki kacsa- és libafertályával vált híressé, ma a város egyik legismertebb szobra. Az orrát szerencséért simogató járókelők és a Katalinok minden évben összegyűlnek, hogy tiszteletüket tegyék emléke előtt. A szobrot Kocsis Balázs szobrászművész készítette, és a mai napig a város egyik legnépszerűbb találkozóhelye.

Miért érdemes ellátogatni?

A Katalin-napi események nemcsak a névnapot ünneplők számára nyújtanak felejthetetlen élményt, hanem mindazoknak, akik szeretnének betekintést nyerni Székesfehérvár hagyományaiba. Az eseményeken a helyi értékek és az országos néptáncmozgalom színes találkozása varázsolja el a résztvevőket. Ha november végén Székesfehérvárra látogat, semmiképp se hagyja ki ezt a két egyedülálló programot!