A fehérvári lakosok számára már megszokott, hogy Kati néni orrának megdörzsölése szerencsét hoz, a turistáknak azonban mindez újdonságszámba megy. Szeretnek is fotózkodni a fertályos asszonnyal, de rajta kívül sokan megörökítik a kötéltáncos bohóc Mujkót, Aba-Novák Vilmos egészalakos szobrát, vagy éppen a püspökkutat.
10 szobor, amit látni kell Fehérváron
2018. október 08.
Vitathatatlan, hogy Székesfehérvár városa tele van jobbnál-jobb szobrokkal. Magony Imre Székesfehérvár szobrai című könyve össze is gyűjti az itt található alkotásokat. Mi erre – érthető okok miatt - nem vállalkozunk, viszont ajánlunk egy szubjektív listát a helyi kedvencekről, avagy 10 szobor, amit ne hagyj ki, ha Fehérváron jársz.
1. Kati néni szobra:
1. Kati néni szobra:
Mi mással is kezdhetnénk, mint az egyik legnépszerűbb köztéri alkotással, a fertályos asszonnyal. A bronzszobor a Liszt Ferenc utcában található, Kocsis Balázs alkotása és 2001. november 25-én avatták fel. A szobor az egykori fehérvári piac jellegzetes alakját, a portékáját kiskocsijával a piacra vivő idős asszonyt, Kati nénit ábrázolja. Elterjedt hiedelem, hogy aki megfogja Kati néni szobrának orrát, annak szerencséje lesz, a középiskolások pedig abban bíznak, hogy ha reggel, iskolába menet megsimogatják a szobor arcát, akkor aznap nem felelnek.
2. Szent István lovasszobra:
2. Szent István lovasszobra:
Az államalapító Szent István fekete svéd gránitlemezekkel burkolt lovas szobrát - Sidló Ferenc alkotását - 1938-ban állították az első magyar király halálának 900. évfordulója alkalmából. A szobor népszerűségét mutatja, hogy Herenden porcelán példányok készültek belőle.
3. Géza nagyfejedelem szobra:
3. Géza nagyfejedelem szobra:
Géza nagyfejedelem bronzból készült, életnagyságú szobrát Meszlényi János alkotta 1972-ben, Géza trónra kerülésének 1000. évfordulóján, amely egyben Fehérvár alapításának is millenniuma volt. Az ülőszobor mellett négykaréjos kápolnájának kicsinyített alaprajza is látható. Az emlékművön ez olvasható: GÉZA NAGYFEJEDELEM 972–997 FEHÉRVÁR ALAPÍTÓJA.
4. Püspökkút:
4. Püspökkút:
Bory Jenő 1928-ban készült szobra a város millenniumi évében, 1972-ben került jelenlegi helyére, a Piac téri Várfal parkba, előtte a Városház téren (az Országalma helyén) és a vasútállomás előtt is volt. A kompozíción négy püspök alakja és egy katona látható. A Piac téri látványt a dombra épült püspöki székesegyháznak a belvárosi háztetők fölé emelkedő hatalmas toronypárja egészíti ki.
5. Mujkó szobra:
5. Mujkó szobra:
2007 májusában, a VIII. Kortárs Művészeti Fesztivál keretein belül állították fel Mujkót, az udvari bolond szobrát a Kossuth utca és a Vasvári Pál utca kereszteződésében. A szobor különlegessége, hogy a levegőben lóg. Az alkotást Kocsis Balázs szobrászművész és Molnár László ötvösművész készítette. Kocsis Balázsban régen megfogalmazódott az ötlet, hogy olyan szobrot készítsen, amely a levegőben lóg. Mujkó figuráját formálták meg végül ily módon, mivel egy udvari bolond ülhet egy kötélen az emberek feje felett. A szobor apró részleteit az ötvösmunka kiválósága emelte ki.
6. Aba-Novák Vilmos szobra:
6. Aba-Novák Vilmos szobra:
Aba-Novák Vilmos egészalakos szobra a Nemzeti Emlékhely bejáratával szemben áll. Pogány Gábor Benő bronz alkotása Szent István mauzóleumának közvetlen szomszédságában kapott helyet, melyet Aba-Novák Vilmos falfestménye díszít.
7. Mátyás király-emlékmű:
7. Mátyás király-emlékmű:
A gótikus építészeti keretben Mátyás életnagyságú alakja áll, lábánál kedvenc oroszlánjai. A magasban a Hunyadi-ház szimbóluma, a gyűrűt tartó holló látható. Melocco Miklós alkotása.
8. Varkocs-szobor:
8. Varkocs-szobor:
A szobrot Erdei Dezső készítette 1938-ban, a város védelmében hősi halált halt sziléziai várkapitány, Varkocs György emlékére. A szoborhoz 2013-ig nagy, medenceszerű szökőkút is tartozott, amit a Belváros Rehabilitációja Projekt keretében modernizáltak.
9. Prohászka Ottokár-emlékmű:
9. Prohászka Ottokár-emlékmű:
A mai belvárost körülvevő várfal maradványa, melynek legépebb része a Monostor bástya a Prohászka ligetet határolja. Ebben a parkban a várfal mintegy lezárásaként látható ez a monumentális, 14,2 m magas Prohászka-emlékmű, vagy ahogy a népnyelv mondja, Balkezes Angyal. Ohmann Béla és Weichinger Károly alkotása.
10. Országalma:
10. Országalma:
A város jelképe, az ország közepe. Nem hinnénk, hogy nagyon be kellene mutatni bárkinek is. Az alkotás vörösmárvány díszkút, hivatalos elnevezése Fehérvári jog. Az Országalma Székesfehérvár történelmi múltját hivatott szimbolizálni. Azt a múltat, amikor a város a Magyar Királyság fővárosa, koronázóvárosa, székvárosa volt. Közvetlenül Székesfehérvár, az első igazi magyar város középkori önkormányzati jogának, a fehérvári jognak állít emléket. Az Országalma híres latin nyelvű felirata: „Libertates Civitati Albensi a S. Rege Stephano concessæ” azaz "Fehérvár szabadságjogait Szent István adományozta". Ohmann Béla alkotása.
További érdekességek a fehérvári szobrokról és köztéri alkotásokról Magony Imre Székesfehérvár szobrai címmel megjelent Magony Imre harmadik javított, bővített kiadású könyvében találhatók.