Óriásbábok a belvárosban

Óriásbábok a belvárosban

2019. július 06. - 2019. augusztus 03.

A Székesfehérvári Királyi Napok egyedülálló jellegzetessége a magyar középkor kiemelkedő alakjait megszemélyesítő közel öt méter magas óriásbábok megjelenése a rendezvényeken.

Székesfehérvár Fő utca, 2019.07.06., 07.13., 07.20., 07.27., 08.03.
Az első Koronázási Ünnepi Játékokra, 2013-ban Géza fejedelem és felesége, Sarolt, Szent István király, Gizella királyné, Szent Imre herceg és Asztrik püspök óriásbábjai készültek el Somogyi Győző, Kossuth-díjas grafikus és festőművész, valamint Grosschmid Erik, Blattner Géza-díjas bábtervező tervei alapján.
A második alkalommal, 2014-ben hozzájuk csatlakozott öt új báb: Szent László király, I. Géza király, Salamon király, valamint Szent László felesége, Adelhaid és a lányuk, Piroska alakjával bővült a történelmi személyek panteonja.
A következő évben, 2015-ben Könyves Kálmánnal és öccsével, Álmos herceggel egészült ki az Árpád-házat bemutató „képeskönyv”. Ebben az évben először a bábok is szerepet kaptak a szertartásjátékban a színpadon.
A negyedik koronázási alkalomra, 2016-ra II. István és II. (Vak) Béla király alakja is ott magasodott már a királyi óriásbáb-család tagjai között. A bábok felvonulása minden évben nagy közönségsikert aratott a városban.
Az ötödik szertartásjáték főszereplője, 2017-ben III. Béla király volt, az ő alakja mellé felesége, a szépségéről híres Antiochiai Anna alakját formálták meg a készítők.
2018-ban II. András király koronázására készült Székesfehérvár, az ő történetét mutatta be a szertartásjáték a Nemzeti Emlékhelyen. Az Aranybullát kiadó király és lánya, Szent Erzsébet alakjával gyarapodott 19 fősre az óriásbáb-család.