Koronázási Ünnepi Játékok

Koronázási Ünnepi Játékok

2019. augusztus 17. - 2019. augusztus 19.

Életre keltett középkor, vásári hangulat, korhű játékok, fényfestés, királyi óriásbábok: igazi időutazásra csábít Fehérvár a Királyi Napok második hétvégéjén, augusztus 17-19. között!
Az Árpád-házi királyok ősi koronázóvárosának falai közé beköltözik a középkor a belvárosban felépített utcarészlettel, vásári forgataggal, korhű életképekkel, melynek a nézelődő is aktív részese lehet augusztus 27-19. között, a Koronázási Ünnepi Játékok idején. A belvárosban királylányok, lovagok jönnek-mennek, mutatványosok és boszorkányok csalogatnak, jósok jövendölnek… A középkori házak előtt asszonyok pletykálkodnak, az ablakból időnként rákiáltanak az arra járóra, s ha nem vigyáz, még nyakon is önthetik egy vödör vízzel! A gyerekek középkori játékokkal játszhatnak, de bábműsor, koncert és számtalan kézműves foglalkozás is szórakoztatja az aprónépet, akik közül a legbátrabbak lovagi tornán is próbára tehetik magukat…

A múltidézés középpontjában a Koronázási szertartásjáték áll, melynek idei „epizódjában” a Nemzeti Emlékhelyen felépített szabadtéri színpadon IV. Béla, az Árpád-ház egyik legjelentősebb uralkodójának kiemelkedő élettörténetébe pillanthatunk be. Grandiózus díszletek, modern fény- és látványtechnika egy különleges helyen, ahol a történelem szinte kézzel fogható… 

Az augusztusi programsorozat egyik legnagyobb újdonsága, a középkori élő óriássakk már bemutatkozott az Emlékhelyek napján: a valódi sakkjátszma lépéseire épülő előadásban a muhi csata elevenedett meg dramatizált formában. A Matuz János ötletéből született, általa rendezett produkció valóban különleges élmény: a Tóparti Gimnázium és Művészeti Szakgimnázium diákjai látványos jelmezekben, korhű fegyverekkel a kézben „vívják meg” IV. Béla uralkodásának egyik legjelentősebb ütközetét a 100 négyzetméteres sakktáblán, a Városház téren. Az itt felépített nézőtéren a közönség tanúja lehet a világos (magyar) és a sötét (mongol) sereg életre-halálra szóló összecsapásának: a sakkfigurák az ütésekkor párbajt vívnak. A zenével kísért előadásban a 32 „sakkfigura” mellett három mesélő vezeti végig a közönséget a magyar történelem egyik meghatározó csatájának történetén. Az előadás a Koronázási Ünnepi Játékok idején a Szertartásjáték „előhangjaként” csalogatja a nézőket IV. Béla koronázására.